Sıkça Sorulan Sorular

Yös (Yabancı Öğrenci Sınavı), Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarına giriş sınavıdır. Yös, özellikle Türkiye dışında eğitim alan öğrenciler için önemlidir çünkü yurt dışındaki bir liseden mezun olanların Türkiye 'de lisans ve lisansüstü eğitim almaları için Yös sınavına girmeleri gerekmektedir.


tryoskursu.com sitesine üye olmak ücretsiz. Ancak, Öğretmenler için Vitrin Aboneliği mevcuttur. Vitrin Aboneliği özellikleri ve fiyatları için Üye Olduktan sonra Hesabım sayfasından görüntüleyebilirsiniz.


TR Yos Kursu sitesi üyelik ile çalışan bir sistemdir. Öğretmenler üye olduktan sonra ders/kurs almak isteyen öğrencinin talebine 5 tl karşılığında teklif verir. Öğrenci kabul eder ödemesini yapar. Öğretmen kendi hesabında zoom linkini paylaşarak öğrencinin istediği gün ve saatte kurs için aktif olur.


Kurs almak isteyen öğrenciler sisteme kayıt olduktan sonra öğretmen seçebilir yada kurs talep oluşturabilir, kursu onaylayan öğretmen için belirlediği ücretin ödemesini yapar, zoom linkini öğretmenden alır ve günü saati geldiğinde online olarak kursu öğretmenden alır.


Siteye verile bilgiler KVKK neticesinde saklanmakta ve 3. kişiler ile paylaşılmamaktadır. (Ders almak yada ders vermek isteyenler hariçtir, kendi inisiyatifindedir.) Ödemeler kredi/banka kartı yada havale/eft ile yapılabilmekte ve şifreli bağlantılar ile ödeme aracısı kullanılmaktadır.


Öğretmen/Öğrenci üye olduktan sonra hesabım sayfasından destek talebi oluşturabilir, acil durumlarda ise whatsapp hattı üzerinden iletişime geçebilirler.


TR Yos Kursu olarak biz kurs vermiyoruz, kursu sisteme kaydı onaylanmış öğretmenler tarafından online zoom uygulaması ile yapabiliyor, eğer öğretmen dilerse şartlarına uygun olarak yüz yüze eğitimde gerçekleştirebilir. Öğretmenin inisiyatifindedir. TR Yos Kursu sorumlu tutulamaz.


Öğretmen ve öğrenci arasında anlaşmazlıkları tryoskursu.com üstlenemez ve sorumlu tutulamaz. Sisteme kayıt olan öğretmen/öğrenci tryoskursu.com kullanıcı sözleşmesini ve gizlilik ilkelerini kabul etmiş sayılır.


1- T.C. vatandaşı olanlar,
2-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olanlar,
3-Uyruğundan biri T.C ya da KKTC vatandaşı olan çift uyruklular,
4-Türkiye 'deki üniversitelerden disiplin suçu nedeniyle eğitimine son verilenler,
5-Önceki yıllarda katıldıkları YÖS sınavı esnasında sâhtekarlık yaptıkları saptananlar,
6- T.C. Hükümetince yabancı hükümetler emrine verilen burslardan veya yükseköğretim imkânlarından yararlanmış olanlar.


Yös kursu seçerken öğretmenlerin niteliği, ders materyallerinin kalitesi, sınıf boyutları, öğrencilere sağlanan destek ve ücret gibi faktörlere dikkat etmek gerekmektedir. En iyi seçim, öğrencinin ihtiyaçlarına en uygun olan ve sınav için en iyi hazırlığı sağlayacak olan kurstur.


Yös sınavına hazırlıkta online kaynaklar ve uygulamalar, test çözme teknikleri, sınav stratejileri ve dil seviyesi geliştirme için faydalıdır. Ancak, öğrenci online kaynaklardan veya uygulamalardan yararlanırken, güvenilir kaynakları tercih etmeli ve sınavın gerektirdiği bilgi ve becerileri öğrenmek için doğru bir yaklaşım benimsemelidir.


Evet, sınav stratejileri Yös sınavına hazırlıkta önemli bir role sahiptir. Doğru cevapların seçilmesi için test tekniği, zaman yönetimi ve soruların doğru anlaşılması gibi faktörlerin öğrenilmesi, sınavda başarıya ulaşmak için önemlidir.


Yös kursları, genellikle 3 ila 6 aylık bir süreyi kapsar. İçerik olarak, Matematik, Türkçe veya İngilizce, IQ Dersi ve Geometri gibi Yös sınavında karşılaşılacak derslerin konularını içerir. Ayrıca, sınav stratejileri, test çözme teknikleri ve dil seviyesi geliştirme de programın bir parçasıdır.


Yös kursları arasında kaliteli olanları bulmak için özellikle öğretmenlerin niteliğine ve ders materyallerine dikkat etmek gerekmektedir. Kursların öğrencilere sağladığı destek ve sınav stratejileri de önemli faktörler arasında yer alır.


İstediğiniz kadar. YÖS ile alakalı böyle bir sınırlama yoktur. Hepsinin ücretleri vardır ve ücretlerini ödediğiniz sürece her yıl 20 adet sınava bile girebilirsiniz.


YÖS sadece ön lisans ve lisans eğitimi için yapılan bir sınavdır.


YÖS 'te sadece 3 dersten sorular çıkar. Bunlar; Matematik, Genel Yetenek(IQ) ve Geometri 'dir.

Soruların dağılımı da genellikle şu şekilde olur:

40-45 soru  Genel Yetenek(IQ)
30-35 soru  Matematik
5-10   soru  Geometri

 

Online Yös Kursu